A szakmában nagy félreértések vannak a bontási engedély körül, nem csoda, hiszen az elmúlt években többször is változtak a jogszabályok.
Ügyfeleinknek összefoglaljuk, hogy mely esetekben milyen engedélyre lesz szükségük.
Bontási engedély
Bontási engedély birtokában lehet csak a következő építményeket lebontani:
- műemléket érint,
- helyi építészeti örökségvédelemmel érintett építményt, építményrészt érint,
- érinti a zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén az építmény alapozását, vagy csatlakozó tartószerkezetét, ez jellemzően sorházak, vagy ikerházak esetén fordul elő
A bontási engedély iránti kérelmet az építtető vagy meghatalmazottja nyújthatja be az építésügyi hatósághoz. A kérelmet az ÉTDR (E-építési portál) által biztosított elektronikus vagy papírformátumú formanyomtatványon lehet benyújtani. Ilyen esetekben az engedélykérés ügyintézési határideje 15 nap.
Bontási kiviteli terv
Abban az esetben, ha az elbontandó építmény:
- terepszint feletti és belső térfogata meghaladja az 500 m3-t, valamint homlokzatmagassága az 5,0 métert, vagy
- a terepszint alatti bontás mélysége meghaladja az 1,5 métert
a kivitelezés csak e-napló vezetése mellett végezhető, és a kivitelezési dokumentációt az e-naplóba fel kell tölteni. Ennek értelmében engedélyt nem kell kérnünk, de a kiviteli terveknek készen kell állniuk a munkához.
Bejelentés, engedély nélküli elbontás
Abban az esetben, ha nem tartozik fenti esetek egyikébe sem az elbontandó épület, építmény, nem szükséges bejelentenünk, vagy engedélyt kérnünk semmilyen hatóságtól ehhez a tevékenységhez.
Azt viszont semmiképpen se felejtsük el, hogy a bontás végezetével lesz még adminisztratív feladatunk, mivel a bontás befejezését követően hatósági bizonyítványt kell kérnünk ennek megállításáról az építésügyi hatóságtól. Erre összesen 30 napunk van a bontás befejezését követően.
Amennyiben szüksége van épületbontási szolgáltatásunkra, vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi elérhetőségeink egyikén!
E-mail: bontas@rekontiv.hu
Telefon: +36 30 394 0814 | +36 30 331 7138